Bądź na bieżąco

Aktualności

Nowe kryteria oznakowania ekologicznego UE

22 października Komisja Europejska wydała decyzję (DECYZJA KOMISJI (UE) 2021/1870), która ustanawia nowe kryteria oznakowania ekologicznego UE dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt.

Oznakowanie to może być teraz stosowane do wszystkich kategorii kosmetyków, w tym do pielęgnacji skóry i makijażu. Wcześniej wymagania dotyczące kosmetyków, które miały otrzymać oznakowanie ekologiczne UE, obejmowały ograniczoną gamę tak zwanych produktów do spłukiwania, takich jak żele do mycia ciała, szampony czy spłukiwalne odżywki do włosów. Zaktualizowane przepisy obejmują kosmetyki „bez spłukiwania”, takie jak kremy, olejki, balsamy do pielęgnacji skóry, dezodoranty i antyperspiranty, filtry przeciwsłoneczne, a także produkty do stylizacji włosów i makijażu.

Celem oznakowania ekologicznego UE jest pomoc w zmniejszeniu wpływu produktów na środowisko naturalne, glebę i różnorodność biologiczną, przyczyniając się do „czystej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz środowiska wolnego od toksyn”.

Aby otrzymać oznakowanie ekologiczne UE na podstawie rozporządzenia (WE) nr 66/2010 produkt musi spełniać kryteria określone w załączniku I do decyzji. Kryteria dotyczą głównych czynników wpływu na środowisko związanych z właściwościami oraz cyklem życia tych produktów i kładą nacisk na aspekty gospodarki o obiegu zamkniętym i są  następujące:

  • toksyczność dla organizmów wodnych: krytyczna objętość rozcieńczenia (CDV) produktów spłukiwanych;
  • biodegradowalność produktów spłukiwanych;
  • toksyczność w stosunku do organizmów wodnych i biodegradowalność produktów niespłukiwanych;
  • substancje objęte włączeniami i ograniczeniami;
  • opakowanie;
  • zrównoważone pozyskiwanie oleju palmowego, oleju z ziaren palmowych i pochodnych tych olejów;
  • zdatność do użycia;
  • informacje widniejące na oznakowaniu ekologicznym UE.

    Rozszerzenie portfolio produktów i doprecyzowanie kryteriów tak, aby uwzględniały założenia środowiskowej polityki UE to kolejny ważny krok w walce z powszechnym dziś greenwashingiem. Konsumenci, coraz bardziej świadomi problemów środowiskowych generowanych przez różne gałęzie przemysłu, chcą mieć dziś namacalne dowody na to czy produkt, jaki używają jest przyjazny środowisku czy nie.  Dziś nie do końca możemy mieć pewność, że zielone deklaracje marketingowe na etykiecie zawsze znajdują odzwierciedlenie w produkcie. Wybierając produkty z oznakowaniem ekologicznym UE konsumenci mogą mieć pewność, że za danym piktogramem stoją konkretne wymagania i kryteria kwalifikacji oraz dowody na to, że dany produkt jest przyjazny środowiskupodkreśla dr inż. Iwona Białas.

To jak? Przymierzacie się do certyfikacji swoich kosmetyków??

Reprotoksyczność – słowo klucz i kwestia, która poddaje w wątpliwość bezpieczeństwo stosowania Retinolu w produktach kosmetycznych.
22 października Komisja Europejska wydała decyzję (DECYZJA KOMISJI (UE) 2021/1870), która ustanawia nowe kryteria oznakowania ekologicznego UE dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt.