Bądź na bieżąco

Aktualności

Kosmetyki wegańskie i składniki odzwierzęce w kosmetykach!

Weganizm to nie tylko dieta roślinna, ale także styl życia. Decydujemy się na niego z różnych powodów, głównie światopoglądowych, chociaż sama idea weganizmu często idzie w parze ze względami etycznymi lub zdrowotnymi. Weganie poza tym, że nie jedzą mięsa, ani żadnych produktów odzwierzęcych nie noszą także ubrań z naturalnych materiałów takich jak jedwab czy wełna, a także skórzanych torebek czy butów. Coraz więcej osób wybiera wegański styl życia dlatego również kosmetyki wegańskie stale zyskują na popularności. „Wegańskie”, „Vegan”, czy „Vegan friendly” – te deklaracje coraz częściej możemy zobaczyć na etykietach kosmetyków. To kategoria produktów, która stale rośnie w siłę. Wynika to również z zainteresowania zdrową żywnością i poszukiwaniem nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Niezależnie od powodów z jakich konsumenci unikają składników pochodzenia odzwierzęcego w kosmetykach, zagłębianie się w świat wegańskiej pielęgnacji może być ciekawe.

Ale co tak właściwie kryje się pod tym pojęciem? Poniżej przybliżymy Wam kilka ciekawych faktów o kosmetykach wegańskich:

  • aktualnie NIE ISTNIEJĄ ŚCISŁE REGULACJE PRAWNE KOSMETYKÓW WEGAŃSKICH. Przekładając weganizm na „język” kosmetyczny, w ogólnym rozumieniu i dobrych praktykach przyjmuje się, że KOSMETYKI WEGAŃSKIE TO PRODUKTY, KTÓRE NIE ZAWIERAJĄ W SWOIM SKŁADZIE SUBSTANCJI POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO ORAZ NIE SĄ TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH. Kryteria są jasne – intuicyjnie wiemy, że takie substancje jak: lanolina i jej pochodne; mleko i jego przetwory; produkty pszczele, jak: wosk pszczeli, propolis czy miód; prebiotyki pochodzące z przetworów mlecznych; proteiny odzwierzęce: jak jedwab, keratyna, kolagen np. rybi; cholesterol; chitozan, colostrum, jad żmii, węża czy śluz ślimaka oraz barwniki takie jak karmin – nie powinny znaleźć się w składzie kosmetyków wegańskich. Należy zwrócić uwagę również na niektóre składniki kompozycji zapachowych.
  • Pamiętajmy, że sama analiza składu INCI na opakowaniu nie jest wystarczająca, aby stwierdzić, czy kosmetyk można określić mianem wegańskiego. Część substancji, które niegdyś rzeczywiście były pochodzenia zwierzęcego, dzięki postępowi technologicznemu można dziś wytworzyć syntetycznie lub biotechnologicznie. Przykładem może być śluz ślimaka, kolagen czy piżmo syntetyczne. Dlatego istotne są też informacje o pochodzeniu danego surowca.
  • Niektóre marki potwierdzają także swoją „wegańską wiarygodność” takimi certyfikatami jak np. Vegan nadawane przez The Vegan Society, V fundacji Viva czy PETA Cruelty free and vegan. Należy pamiętać, że organizacje te mają własne kryteria ich odpłatnego przyznawania.
    Te certyfikaty są pewnym wyznacznikiem kosmetyków wegańskich, ale produkt bez takich oznaczeń również może być wegański – decyduje o tym jego skład i pochodzenie surowców,
  • określenia “wegański”, “naturalny”, “ekologiczny” i “cruelty free” nie są synonimami. Kosmetyki naturalne wcale nie muszą być kosmetykami wegańskimi. Możemy znaleźć w ich składzie np. miód, lanolinę czy wosk pszczeli. Bez wątpienia produkty wegańskie bazują na wyciągach roślinnych, ekstraktach ziołowych i składnikach mineralnych. Czy są one bardziej bezpieczne? Powtarzamy od dawna – TO, ŻE COŚ JEST NATURALNE NIE OZNACZA, ŻE JEST BARDZIEJ BEZPIECZNE! Składniki roślinne często wywołują bardzo intensywne reakcje skórne – nie są bezpieczniejsze niż produkty niewegańskie. Istnieją oczywiście kosmetyki, które są jednocześnie naturalne i wegańskie. Pojawia się również pytanie czy produkt wegański jest ekologiczny? Najczęściej odpowiedź brzmi tak, ponieważ cała filozofia wegańska dotyczy ograniczenia spożywania mięsa, którego produkcja nie jest ekologiczna.
  • PRAWO NIE NARZUCA ŚCISŁYCH REGUŁ, CO NIE MOŻE ZNALEŹĆ SIĘ W SKŁADZIE INCI KOSMETYKU WEGAŃSKIEGO. Ale wytyczne rozumiemy intuicyjnie.

My, na co dzień składy INCI skrupulatnie analizujemy… Czasami przeglądając bazę Cosing można znaleźć naprawdę ciekawe kwiatki zgłoszone jako potencjalne surowce kosmetyczne! W kosmetykach wegańskich substancje odzwierzęce są zakazane, a czy są jakieś składniki odzwierzęce, które w kosmetykach (w ogóle) są zakazane?

Podobnie jak w przypadku surowców pochodzenia ludzkiego, których zakaz stosowania regulowany jest zgodnie z aneksem II Rozp. 1223/2009 w pozycji 416: komórki, tkanki lub produkty pochodzące z ciała ludzkiego… w aneksie II znajdziemy pozycję dotyczącą zakazanych produktów odzwierzęcych.

W aneksie II, pozycja 419 znajdziemy zakaz stosowania substancji spełniających definicję: surowce kategorii 1 oraz surowce kategorii 2 zdefiniowane, odpowiednio, w art. 4 i w art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1774/2002 ( 3 ) oraz ich pochodne składniki. Czego dotyczy w/w rozporządzenie (bądź późniejsze akty prawne go zmieniające)? Chodzi tutaj o produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi.

W bazie cosing znajdziemy szereg substancji mieszczących się w tej kategorii, które naszym zdaniem bardziej nadają się do horroru niż do bazy danych składników kosmetycznych! Przykłady? BRAIN EXTRACT (ekstrakt z mózgu ssaków); BRAIN LIPIDS (lipidy pochodzące z tkanki mózgowej); CALF BLOOD EXTRACT (wyciąg z krwi bydlęcej); CEREBROSIDES (sfingolipidy izolowane z mózgu i ośrodkowego układu nerwowego zwierząt); COW BLOOD CLOT EXTRACT (wyciąg ze skoagulowanej krwi krowiej); HYDROLYZED RED BLOOD CELLS (hydrolizat czerwonych krwinek otrzymywany w wyniku hydrolizy kwasowej, enzymatycznej lub innej); MARROW EXTRACT (wyciąg ze szpiku kostnego ssaków); MARROW LIPIDS (lipidy pochodzące ze szpiku kostnego); NEURAL EXTRACT (wyciąg z tkanki nerwowej ssaków); SPINAL CORD EXTRACT (wyciąg ze zwierzęcego rdzenia kręgowego); SPLEEN EXTRACT (wyciąg ze śledziony ssaków); SQUALENE pochodzenia zwierzęcego; DEER BLOOD (krew jelenia); DEER ANTLER CELL EXTRACT (ekstrakt z hodowli komórek pochodzących z poroża jelenia); DEER FAT (tkanka tłuszczowa pozyskiwana z jelenia); DEER MILK EXTRACT (ekstrakt z mleka łani).

Sami jesteśmy zdziwieni, jakie ciekawostki można znaleźć w repozytorium Cosing. I to zgłoszone jako potencjalne surowce kosmetyczne… W naszej opinii – w Europie chyba nigdy nie było takich pomysłów, aby stosować wyżej wymienione substancje w kosmetykach.

A Wam udało się znaleźć coś ciekawego w spisie potencjalnych składników kosmetycznych??

Autor: Sandra Zelent – Kraciuk

Inspekcja Handlowa zbadała w II i IV kwartale 2020 r. rynek kosmetyków. Czego dowiadujemy się z podsumowania tego badania?
Weganizm to nie tylko dieta roślinna, ale także styl życia. Decydujemy się na niego z różnych powodów, głównie światopoglądowych, chociaż sama idea weganizmu często idzie w parze ze względami etycznymi lub zdrowotnymi.